Svěrákova 37/5
75701 Valašské Meziříčí
Asistentka
+420 605 291 839, info@endum.cz

NOVOSTAVBA – Nová zelená úsporám 2022

Co potřebujeme od vás na první konzultaci pro novostavbu rodinného domu ke splnění podmínek Nové zelené úsporám?

Projekt v DWG – z něho zjistíme, jaké opatření (zateplení) je potřeba k dosažení dotací:

  • Oblast Základ – 200.000 Kč + projekt a energetický štítek 35.000 Kč
  • Oblast Pasiv – 350.000 Kč + projekt a energetický štítek 35.000 Kč
  • Oblast Pasiv + – 500.000 Kč + projekt a energetický štítek 35.000 Kč

Od 1. 1. 2022 začaly platit nové požadavky na energetickou efektivitu novostaveb, konkrétně jde o tzv. „budovy s téměř nulovou spotřebou energie.“ Nově je potřebná užší spolupráce s energetickým specialistou, protože se stává součástí energeticky úsporných opatření stejně jako zateplení či fotovoltaika. Jednopodlažní, členité nebo nevhodně orientované domy budou muset svůj energetický handicap dohánět větším nasazením úspornějších technologií a obnovitelných zdrojů.  Nová pravidla mohou v rukou kvalifikovaného specialisty snížit s tím spojené vícenáklady na minimum. Majitelé současně významně ušetří za vytápění i elektřinu na desítky let dopředu a zajistí si komfortnější a zdravější bydlení.

Od letošního roku nestačí ke splnění požadavků na energetickou efektivitu u novostaveb jen instalace oken s trojskly. Požadovaného standardu je možné dosáhnout nejen využitím moderních technologií nebo instalací obnovitelných zdrojů, ale již samotným architektonickým návrhem. Architekt, projektant může ovlivnit plnění požadavků tím, jak navrhne tvar a orientaci domu a jak jej vyřeší dispozičně. U klasického dvoupodlažního domu orientovaného na jih stačí vylepšit obálku, nebo využít některé z účinných technologií, či obnovitelný zdroj. V případě členitého bungalovu orientovaného na sever bude nutné zkombinovat více opatření.

Vícenáklady lze udržet na 1 až 2 procentech

Zpřísnění energetických požadavků pro novostavby od 1. 1. 2022 zvýší celkové náklady průměrně o 1 až 2 %. Jejich majitelé však významně ušetří na energiích. U běžného dvoupodlažního rodinného domu se budou vícenáklady nejčastěji pohybovat mezi 50 a 80 tisíci Kč, tedy na úrovni 1 až 2 procent z celkových investičních nákladů. U složitých nepromyšlených budov se však mohou vyšplhat i přes 5 %. Chytrým architektonickým návrhem či energetickou optimalizací je možné vícenáklady minimalizovat na přibližně 30 tisíc Kč, což je částka, kterou lze za rok až dva uspořit na energiích právě díky lepšímu návrhu.

Ceny energie rostou nepřetržitě od 90. let. Chytře postavený dům ušetří majiteli i polovinu provozních nákladů a ochrání jej tak do budoucna obdobně jako důchodové pojištění.

Zdroj: Šance pro budovy